Jak banki realizują nasze prawo do informacji na temat czynników, które miały wpływ na ocenę naszej zdolności kredytowej?

W tekście Ubiegasz się o kredyt? Teraz możesz się dowiedzieć więcej o podstawach decyzji kredytowej opisałam nasze prawa związane z dostępem do informacji o czynnikach, które miały wpływ na ocenę naszego ryzyka kredytowego, którą przeprowadza kredytodawca, gdy ubiegamy się o kredyt i na jej podstawie decyduje o tym, czy nam udzielić tego kredytu czy nie.

Niektóre z tych praw zostały wprowadzone zaledwie kilka miesięcy temu. Wraz z ich wejściem w życie pojawiła się niepewność, jak będą one realizowane przez kredytodawców. Po tych kilku miesiącach organizacja Panoptykon (która brała aktywny udział w pracach związanych z wprowadzeniem tych praw) sprawdziła, jak one są realizowane w praktyce. Wnioski nie są optymistyczne.

Wnioski Panoptykon z pierwszych doświadczeń ze stosowania nowych przepisów znajdziesz tutaj:

https://panoptykon.org/wiadomosc/jak-dziala-bankowe-prawo-do-wyjasnienia

­

­­

Jeżeli to opracowanie uważasz za pomocne, to podziel się nim w mediach społecznościowych. Może dotrze ono do innych osób, potrzebujących tych informacji.

Jeżeli masz pytanie do opisywanych w artykule kwestii, to możesz je zadać w Komentarzu.

Książka dla każdego konsumenta, który wyjaśnia, co trzeba robić, aby mieć dobrą historię kredytową i wysoki scoring BIK

Interesujesz się swoją historią kredytową. To świadczy o Twoim odpowiedzialnym podejściu do swoich finansów! Czy wiesz, że możesz wpływać na zawartość swojej historii kredytowej między innymi korzystając z prostych rozwiązań prawnych? O tym jakie masz prawa, jak z nich korzystać, czy Twoja historia kredytowa wymaga zmiany i jak to zdiagnozować, dowiesz się z mojej książki „O historii kredytowej i scoringu BIK”. Jest to poradnik, który powinien mieć „pod ręką” każdy komu zależy, aby jego historia kredytowa świadczyła jak najlepiej o jego wiarygodności. Książkę kupisz na stronie https://ohistoriikredytowej.pl 

 

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *