Porządki w historii kredytowej

Czyszczenie BIK

Zdarza się, że doświadczamy problemów – niekiedy przejściowych, a niekiedy niestety trwałych – ze spłatą kredytów. Zdarza się też, że po jakimś czasie zamierzamy ponowie się zadłużyć w banku czy SKOK. Zastanawiamy się wtedy, jak się przygotować do wystąpienia o kredyt, w szczególności jak uporządkować dane o zaległościach w bazie Biura Informacji Kredytowej. Okazuje się, że często te porządki powinny być zrobione nie tylko w bazie BIK, ale także w innych bazach, w których przetwarzane są dane o naszych długach. I o tym zazwyczaj zapominamy, albo po prostu o tym nie wiemy.

Dla portalu jakwyjsczdlugow.pl stworzyłam serię czterech tekstów, w których opisałam bazy, których istnienia – jako kredytobiorcy – powinniśmy być świadomi i czasami do nich zaglądać. A już na pewno wtedy, gdy mieliśmy poważne problemy ze spłatą kredytu czy pożyczki. I tak:

  1. W pierwszym tekście opisałam jakie bazy są dla nas ważne, jakie są podstawy ich funkcjonowania, jakie dane w nich są przetwarzane i jak po nie można sięgnąć.

https://jakwyjsczdlugow.pl/czyszczenie-histori-kredytowej-czesc-1-mariola-kapla/

  1. W drugim tekście opisałam szczegółowo jak uporządkować historię kredytową w bazie BIK i czym się kierować ustalając co powinniśmy w niej zmienić.

https://jakwyjsczdlugow.pl/porzadkujemy-swoja-historie-kredytowa-w-bik-cz-2-mariola-kapla/

  1. W trzecim tekście opisałam – nie wszystkim znaną, ale ważną dla nas – bazę Bankowy Rejestr. Z opracowania dowiesz się, kiedy masz szansę na usunięcie danych z tej bazy i z jakich narzędzi trzeba skorzystać, aby osiągnąć ten cel.

https://jakwyjsczdlugow.pl/porzadkujemy-swoja-historie-kredytowa-w-bankowym-rejestrze-cz-3-mariola-kapla/

  1. W czwartym, ostatnim opracowaniu przyjrzałam się biurom informacji gospodarczej. Choć nie są to bazy pierwszego wyboru dla banków, to informacje tam zawarte mogą skutecznie utrudnić uzyskanie kredytu. Kiedy informacje o długu mogą tam trafić i w jakich sytuacjach znikają, opisuję w tym tekście.

https://jakwyjsczdlugow.pl/porzadkujemy-swoja-historie-kredytowa-w-bazach-biur-informacji-gospodarczej-cz-4-mariola-kapla/

 

Jeżeli uważasz to opracowanie za pomocne, to podziel się nim w mediach społecznościowych. W ten sposób ta informacja dotrze do innych zainteresowanych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *