Porządki w historii kredytowej

Porządki w historii kredytowej trzeba zrobić nie tylko w BIK, ale także w Bankowym Rejestrze oraz w biurach informacji gospodarczej

Porządki w historii kredytowej trzeba zrobić nie tylko w BIK, ale także w Bankowym Rejestrze oraz w biurach informacji gospodarczej

Zdarza się, że doświadczamy problemów – niekiedy przejściowych, a niekiedy niestety trwałych – ze spłatą kredytów. Zdarza się też, że po jakimś czasie zamierzamy ponowie się zadłużyć w banku czy SKOK. Zastanawiamy się wtedy, jak się przygotować do wystąpienia o kredyt, w szczególności jak uporządkować dane o zaległościach w bazie Biura Informacji Kredytowej. Okazuje się, że często te porządki powinny być zrobione nie tylko w bazie BIK, ale także w innych bazach, w których przetwarzane są dane o naszych długach. I o tym zazwyczaj zapominamy, albo po prostu o tym nie wiemy.

Dla portalu jakwyjsczdlugow.pl stworzyłam serię czterech tekstów, w których opisałam bazy, których istnienia – jako kredytobiorcy – powinniśmy być świadomi i czasami do nich zaglądać. A już na pewno wtedy, gdy mieliśmy poważne problemy ze spłatą kredytu czy pożyczki. I tak:

  1. W pierwszym tekście opisałam jakie bazy są dla nas ważne, jakie są podstawy ich funkcjonowania, jakie dane w nich są przetwarzane i jak po nie można sięgnąć.

https://jakwyjsczdlugow.pl/czyszczenie-histori-kredytowej-czesc-1-mariola-kapla/

  1. W drugim tekście opisałam szczegółowo jak uporządkować historię kredytową w bazie BIK i czym się kierować ustalając co powinniśmy w niej zmienić.

https://jakwyjsczdlugow.pl/porzadkujemy-swoja-historie-kredytowa-w-bik-cz-2-mariola-kapla/

  1. W trzecim tekście opisałam – nie wszystkim znaną, ale ważną dla nas – bazę Bankowy Rejestr. Z opracowania dowiesz się, kiedy masz szansę na usunięcie danych z tej bazy i z jakich narzędzi trzeba skorzystać, aby osiągnąć ten cel.

https://jakwyjsczdlugow.pl/porzadkujemy-swoja-historie-kredytowa-w-bankowym-rejestrze-cz-3-mariola-kapla/

  1. W czwartym, ostatnim opracowaniu przyjrzałam się biurom informacji gospodarczej. Choć nie są to bazy pierwszego wyboru dla banków, to informacje tam zawarte mogą skutecznie utrudnić uzyskanie kredytu. Kiedy informacje o długu mogą tam trafić i w jakich sytuacjach znikają, opisuję w tym tekście.

https://jakwyjsczdlugow.pl/porzadkujemy-swoja-historie-kredytowa-w-bazach-biur-informacji-gospodarczej-cz-4-mariola-kapla/

 

Czy te informacje są dla Ciebie interesujące? Podziel się swoją opinią. Jeśli masz konkretne pytania dotyczące tego tematu, to możesz je zadać wykorzystując formularz „Zadaj pytanie” lub w komentarzu.

Poleć artykuł w mediach społecznościowych, aby porady dotyczące porządkowania swojej historii kredytowej trafiły do jak największej grupy zainteresowanych osób, którym mogą być one pomocne.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *