Nie wiesz jak pobrać raport z BIK? Nasze nowe Przewodniki Ci w tym pomogą

 

Dbasz, aby dane o Twojej historii kredytowej zgromadzone w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) były aktualne i poprawne? Chcesz wiedzieć jakie dane o Twojej historii kredytowej są w BIK zgromadzone? A może chcesz kontrolować komu są udostępniane?

Tego wszystkiego możesz się dowiedzieć pobierając swój raport z BIK.


Informacja Ustawowa, czyli bezpłatny raport z BIK

—————————————————————————————————————

Uwaga! W związku z wejściem w życie przepisów RODO, BIK udostępnia konsumentom „kopię danych”. Jednocześnie zrezygnował  z udostępniania nam Informacji Ustawowej. Więcej na ten temat pisałam w BIK wycofał Informację Ustawową. Teraz mamy RODO i „kopię danych”

—————————————————————————————————————–

Możesz skorzystać z tzw. Informacji Ustawowej, którą BIK udostępnia bezpłatnie jako realizację obowiązku wynikającego z Ustawy o ochronie danych osobowych. Taki raport możesz pobrać raz na 6 miesięcy.

Choć zakres Informacji Ustawowej od pewnego czasu został przez BIK okrojony, to nadal może on służyć do podstawowej weryfikacji Twoich danych zgromadzonych w bazie BIK.

O zmianach w Informacji Ustawowej szczegółowo pisałam w Bezpłatny raport z BIK teraz z mniejszym zakresem danych.

Jeśli nigdy nie pobierałeś tego raportu i jeszcze nie wiesz jak to zrobić, to dowiesz się tego z naszego nowego przewodnika Jak pobrać z BIK bezpłatny raport Informacja Ustawowa?


Raport BIK, czyli płatny raport z BIK

 

Jeśli chcesz przeanalizować dokładne dane dotyczące Twojej historii kredytowej zgromadzone w bazie BIK, poznać swój scoring BIK lub dowiedzieć się, które banki, SKOK-i czy firmy pożyczkowe złożyły zapytanie kredytowe o Twoje dane do BIK, to powinieneś skorzystać z płatnego Raportu BIK. Niestety tylko raport płatny dostarczy Ci takich informacji.

Szczegółowo o zawartości tego raportu pisałam w BIK zmienia ofertę dla konsumentów – nowy Raport BIK.

Jeśli jeszcze nigdy nie korzystałeś z płatnego raportu BIK, a teraz zdecydowałeś się na to i nie wiesz jeszcze jak to zrobić, to szczegółowy opis znajdziesz w naszym kolejnym przewodniku – Jak pobrać nowy Raport BIK?

 

Jest wiele powodów, dla których warto interesować się swoją historią kredytową na bieżąco. Pisałam o nich w tekście Nie sprawdzamy swoich danych w BIK, a warto to robić.

Nawet jeśli dzisiaj ta historia nie wpływa bezpośrednio na Twoje życie finansowe, bo nie korzystasz aktualnie z kredytów czy pożyczek, to już dzisiaj musisz o nią dbać, aby nie sprawiała Ci problemów w przyszłości.

Przecież nie wiesz, czy za jakiś czas nie będziesz zmuszony skorzystać z dodatkowego finansowania w banku. A może rynek ubezpieczeń zacznie szerzej uwzględniać dane o Twojej rzetelności finansowej? I wtedy – jeśli nie będziesz przygotowany – stracisz szansę na atrakcyjną cenę ubezpieczenia AC lub OC. Choć w Polsce rynek wynajmu mieszkań jeszcze nie dojrzał do żądania od nas informacji potwierdzającej naszą wiarygodność kredytową, to doświadczenie rynków bardziej rozwiniętych wskazuje, że i do nas może dotrzeć ten zwyczaj.

Więcej na temat tego, kogo w Polsce interesuje nasza wiarygodność kredytowa pisałam w Nie tylko banki oceniają historię kredytową klienta cz. 2 – spojrzenie na rynek polski

Niestety, takie zadania jak systematyczne monitorowanie swojej historii kredytowej bardzo często odraczamy. Brakuje nam motywacji do takich działań, bo „nagroda” jest dość odległa, a czasami wręcz nie wiadomo czy w ogóle z niej skorzystamy. Poza tym z perspektywy dnia dzisiejszego ta gratyfikacja (łatwiejszy dostęp do kredytu, do atrakcyjnej ceny ubezpieczenia itp.) nie jest przez nas doceniana.

Jednak funkcjonujemy w świecie, w którym informacja o naszych zachowaniach konsumenckich będzie miała coraz większy wpływ na nasze życie, w szczególności finansowe. Dlatego nie pozostawiajmy tych kwestii bez nadzoru. Myślmy o tym, jako o naszym aktywnie, które w każdej chwili może przełożyć się na korzyści finansowe dla nas. Odpowiednim myśleniem możesz zmienić swoje zwyczaje i dbanie o historię kredytową traktować jako inwestycję.

Dlatego zachęcam do regularnego zaglądania do swoich danych zgromadzonych w BIK, a nasze Przewodniki mają Ci w tym pomóc.

 

Poleć artykuł w mediach społecznościowych, aby więcej osób mogło dotrzeć do naszych Przewodników i dowiedzieć się szczegółowo jak uzyskać z BIK raport ze swoimi danymi zgromadzonymi w tej bazie.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *