Nie wiesz jak pobrać raport z BIK? Nasze Poradniki Ci w tym pomogą

 

Dbasz, aby dane o Twojej historii kredytowej zgromadzone w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) były aktualne i poprawne? Chcesz wiedzieć, jakie dane o Twojej historii kredytowej są zgromadzone w BIK ? A może chcesz kontrolować, komu są udostępniane?

Tego wszystkiego możesz się dowiedzieć, pobierając swój raport z BIK. Masz do wyboru raport bezpłatny oraz raport płatny.


Informacja Ustawowa, czyli bezpłatny raport z BIK

—————————————————————————————————————

Uwaga!

W związku z wejściem w życie przepisów RODO, BIK obecnie udostępnia konsumentom Kopię Danych. Jednocześnie zrezygnował  z udostępniania nam Informacji Ustawowej. Zatem nie pobierzemy już z BIK Informacji Ustawowej, a mamy do dyspozycji Kopię Danych.

Więcej na ten temat pisałam w BIK wycofał Informację Ustawową. Teraz mamy RODO i „kopię danych”

Jak pobrać Kopię Danych, opisałam w poradniku „Jak pobrać Kopię Danych?”

—————————————————————————————————————–

Informacja UstawowaMożesz skorzystać z tzw. Informacji Ustawowej, którą BIK udostępnia bezpłatnie jako realizację obowiązku wynikającego z Ustawy o ochronie danych osobowych. Taki raport możesz pobrać raz na 6 miesięcy.

Choć zakres Informacji Ustawowej od pewnego czasu został przez BIK okrojony, to nadal może on służyć do podstawowej weryfikacji Twoich danych zgromadzonych w bazie BIK.

O zmianach w Informacji Ustawowej szczegółowo pisałam w Bezpłatny raport z BIK teraz z mniejszym zakresem danych.

 


Raport BIK, czyli płatny raport z BIK

 

Jeśli chcesz przeanalizować dokładne dane dotyczące Twojej historii kredytowej zgromadzone w bazie BIK, poznać swój scoring BIK lub dowiedzieć się, które banki, SKOK-i, czy firmy pożyczkowe złożyły zapytanie kredytowe o Twoje dane do BIK, to powinieneś skorzystać z płatnego Raportu BIK. Niestety tylko raport płatny dostarczy Ci takich informacji.

Szczegółowo o zawartości tego raportu pisałam w BIK zmienia ofertę dla konsumentów – nowy Raport BIK.

Jeśli jeszcze nigdy nie korzystałeś z płatnego raportu BIK, a teraz zdecydowałeś się na to i nie wiesz jeszcze jak to zrobić, to szczegółowy opis znajdziesz w naszym kolejnym przewodniku – Jak pobrać nowy Raport BIK?

 

Jest wiele powodów, dla których warto interesować się swoją historią kredytową na bieżąco. Pisałam o tym w tekście Nie sprawdzamy swoich danych w BIK, a warto to robić.

Nawet jeśli dzisiaj ta historia nie wpływa bezpośrednio na Twoje życie finansowe, bo nie korzystasz aktualnie z kredytów czy pożyczek, to już dzisiaj musisz o nią dbać, aby nie sprawiała Ci problemów w przyszłości.

Nie wiesz, czy za jakiś czas nie będziesz zmuszony skorzystać z dodatkowego finansowania w banku. A może rynek ubezpieczeń zacznie szerzej uwzględniać dane o Twojej rzetelności finansowej? I wtedy – jeśli nie będziesz przygotowany – stracisz szansę na atrakcyjną cenę ubezpieczenia AC lub OC. Choć w Polsce rynek wynajmu mieszkań jeszcze nie dojrzał do żądania od nas informacji potwierdzającej naszą wiarygodność kredytową, to doświadczenie rynków bardziej rozwiniętych wskazuje, że i do nas dotrze ten zwyczaj.

Więcej na temat tego, kogo w Polsce interesuje nasza wiarygodność kredytowa pisałam w Nie tylko banki oceniają historię kredytową klienta cz. 2 – spojrzenie na rynek polski

Niestety, takie zadania jak systematyczne monitorowanie swojej historii kredytowej bardzo często odraczamy. Brakuje nam motywacji do takich działań, bo „nagroda” jest dość odległa, a czasami wręcz nie wiadomo, czy w ogóle z niej skorzystamy. Poza tym, z perspektywy dnia dzisiejszego ta gratyfikacja (łatwiejszy dostęp do kredytu, do atrakcyjnej ceny ubezpieczenia itp.) nie jest przez nas doceniana.

Jednak funkcjonujemy w świecie, w którym informacja o naszych zachowaniach konsumenckich będzie miała coraz większy wpływ na nasze życie, w szczególności finansowe. Dlatego nie pozostawiajmy tych kwestii bez nadzoru. Myślmy o tym, jako o naszym aktywnie, które w każdej chwili może przełożyć się na korzyści finansowe dla nas. Odpowiednim myśleniem możesz zmienić swoje zwyczaje i dbanie o historię kredytową traktować jako inwestycję.

Dlatego zachęcam do regularnego zaglądania do swoich danych zgromadzonych w BIK, a nasze poradniki mają Ci w tym pomóc.

 

Jeżeli uważasz to opracowanie za pomocne, to podziel się nim w mediach społecznościowych. W ten sposób ta informacja dotrze do innych zainteresowanych.

Komentarze do “Nie wiesz jak pobrać raport z BIK? Nasze Poradniki Ci w tym pomogą

    • Mariola Kapla 2019-03-18 at 07:44 - Odpowiedz Author

      Tak, jak najbardziej na stronie BIK można znaleźć wskazówki, jak założyć konto na portalu BIK. Można też się dowiedzieć, jak kupić Raport BIK.
      Ale już trudno znaleźć tam informacje (przynajmniej ja nie znalazłam), jak pobrać swoją bezpłatną „kopię danych”. I tu mam nadzieję, nasz Poradnik będzie użyteczny. Pozdrawiamy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *