Credit score. Czy najwyższy mają użytkownicy Macintosha, iPad, iPhone, a może Windows?

Osoby korzystające z komputerów MAC mają najwyższy credit score.

 

Amerykańska firma LendingTree przeprowadziła ciekawe badanie, w którym przeanalizowała m.in. scoring kredytowy osób wnioskujących o kredyt za pośrednictwem Internetu. Analizowano credit score tych osób w połączeniu z informacją o urządzeniu, za pośrednictwem którego złożyli wniosek kredytowy.

Badanie przeprowadzono na grupie ponad 2 mln osób, które wnioskowały o pożyczkę hipoteczną lub kredyt konsumpcyjny za pośrednictwem firmy LendingTree oraz My LendingTree. Dane dotyczyły okresu od 1 stycznia do 31 grudnia 2016 r.

Wyniki analizy pokazały, że 41% Amerykanów zaciągających pożyczę hipoteczną wykorzystuje do złożenia wniosku kredytowego urządzenie mobile (ipad, iphone, tablet, telefon). Równie często korzystają oni z tego typu urządzeń, gdy chcą sprawdzić oferowane na rynku warunki zaciągnięcia takiej pożyczki.

Amerykanie jeszcze chętniej używają urządzeń mobilnych, gdy szukają dla siebie najlepszej oferty kredytu konsumpcyjnego i wnioskują o taki kredyt. Prawie połowa (48.5%) z badanych osób, które wnioskowały o kredyt konsumpcyjny za pośrednictwem Internetu, wykorzystało do tego celu urządzenie mobilne.

Zatem dla tych Amerykanów, którzy składają przez Internet wnioski kredytowe o pożyczkę hipoteczną lub kredyt konsumpcyjny, urządzenia mobilne stają się już tak samo ważnym kanałem zakupu kredytu jak komputer stacjonarny.

W badaniu zauważono, że wnioskujący o te dwa typy kredytów różnią się pomiędzy sobą średnią wartością credit score jeśli pogrupujemy ich wg typu urządzenia, które użyli do wysłania wniosku kredytowego.

Wśród tych, którzy chcieli zaciągnąć pożyczkę hipoteczną najwyższy credit score (722 punkty) uzyskały osoby, które wykorzystały do złożenia wniosku komputery Macintosh. To oznacza, że osoby te są związane z najniższym ryzkiem tego, że w przyszłości będą miały problemy ze spłatą kredytów.

Średnia wartość credit score w tej grupie była wyższa o 11 punktów od średniego credit scoru w kolejnej grupie – użytkowników iPad (711 punktów).

Najsłabiej w tym zestawieniu wypadły osoby, które posługiwały się urządzeniami z systemem Android (682 punkty).

Dokładnie taka sama kolejność występuje wśród osób składających przez Internet wniosek o udzielenie kredytu konsumpcyjnego. Najwyższy credit score mają osoby aplikujące o kredyt z wykorzystaniem komputera Macintosh – 683 punkty. Niewiele niższy średni credit score mają użytkownicy iPad (680), korzystający z urządzeń z systemem Windows (679) oraz grupa „Other” (678). Na drugim końcu znalazły się osoby używające do tego celu komputeów z systemem Android (667 punkty).

Trzeba tutaj dodać, że różnice w średnim credit score pomiędzy niektórymi wyodrębnionymi grupami są na tyle małe, że raczej nie można ich uznać za znaczące. Szczególnie dotyczy to osób chcących zaciągnąć kredyt konsumpcyjny (grupy „Others”, „Windows”, „iPad”). Dlatego w ich przypadku należy mówić raczej o podobnym poziomie ryzyka kredytowego.

Warto zauważyć także, że średnia wartość credit score dla osób ubiegających się o kredyt konsumpcyjny (674 punkty) jest wyraźnie niższa niż dla osób chcących zaciągnąć pożyczkę hipoteczną (703 punkty). To zróżnicowanie wskazuje, że osoby chcące zaciągnąć pożyczkę hipoteczną są znacznie mniej ryzykownymi klientami niż osoby, które zawnioskowały o udzielenie kredytu konsumpcyjnego.

Taką zależność obserwuje się również w Polsce. Średni scoring BIK dla osób wnioskujących o kredyt gotówkowy jest wyraźnie niższy niż dla osób ubiegających się o kredyt mieszkaniowy czy pożyczkę hipoteczną.

Dlaczego to osoby, które posłużyły się komputerem Macintosh mają wyraźne wyższy credit score? Być może dlatego, że zakup komputera Apple jest dużym wydatkiem, na który pozwalają sobie raczej bogatsze osoby. A te z kolei nie potrzebują tak często kredytów, więc ich nie zaciągają. A to wskazuje na ich nie zbyt wysoką aktywność kredytową, co zazwyczaj w modelach scoringowych jest wyżej punktowane. Poza tym mogą posiadać wysokie limity na kartach kredytowych, których nie wykorzystują w dużym stopniu, co też jest zazwyczaj preferowane w modelach scoringowych.

Oczywiście z perspektywy Polski trudno jest jednoznacznie i pewnie uzasadnić te wyniki. Przyjmując jednak, że na obu rynkach podobne zwyczaje kredytowe świadczą o niskim ryzyku kredowym, czyli są wyżej punktowane, to można uznać powyższe wnioski.

Oczywiście wyniki tej analizy należy traktować jako pewną ciekawostkę.

Opracowanie powstało na podstawie informacji opublikowanej przez LendingTree.

 

Jeżeli uważasz to opracowanie za pomocne, to podziel się nim w mediach społecznościowych. W ten sposób ta informacja dotrze do innych zainteresowanych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *