Czy przedsiębiorca powinien interesować się swoją historią kredytową, którą posiada jako konsument?

Przedsiębiorca opóźniający się ze spłatą karty kredytowej dziwi się że obniża to jego scoring kredytowy

Przedsiębiorca zaciąga kredyty jako firma, ale cały czas pozostaje konsumentem

Aktywni przedsiębiorcy zajmują się na co dzień rozwojem i utrzymaniem swojego biznesu. Ważnym elementem tego rozwoju jest pozyskiwanie finansowania ze źródeł bankowych oraz niebankowych, a więc zaciąganie kredytów i pożyczek. Zazwyczaj są to poważne kwoty zaciągane na inwestycje bądź zwiększenie kapitału obrotowego, finansującego bieżące zakupy przedsiębiorcy. Najczęściej przedsiębiorcy mają świadomość tego, że to w jaki sposób rozliczają się ze spłat zaciągniętych kredytów i pożyczek, rzutuje na ich wiarygodność jako kredytobiorców. Czy wobec tak poważnych spraw, przedsiębiorca powinien zaprzątać sobie głowę zarządzaniem swoimi kredytami konsumpcyjnymi?

Czy opóźnienia na prywatnej karcie kredytowej wpływają na wiarygodność przedsiębiorcy?

Rozważmy przykład pana Adama, który jest drobnym przedsiębiorcą od dłuższego czasu i uzyskuje stabilne przychody. Pan Adam jako przedsiębiorca reguluje swoje zobowiązania kredytowe w terminie. Jednocześnie Pan Adam posiada kredyt na dom i kartę kredytową jako osoba fizyczna. Na co dzień pan Adam skupia się oczywiście na prowadzeniu biznesu. Z karty kredytowej reguluje płatności za bieżące, mniejsze i większe codzienne zakupy.

Co się jednak stanie, kiedy spłata na karcie kredytowej nie zostanie dokonana w terminie? Pan Adam może tego nawet w pierwszej chwili nie zauważyć. W końcu ma na głowie ważniejsze sprawy. Właśnie podpisał umowę z nowym klientem, która ma mu dać wzrost przychodów. Nie ma w danej chwili głowy do takiej drobnostki. Zadłużenie na karcie narasta. Bank oczywiście po kilku dniach przypomina panu Adamowi o zaległej spłacie. Drobna kwota zaległości, kilka dni opóźnienia. Sytuacja jednak powtarza się kilkukrotnie i informacja o powtarzających się drobnych opóźnieniach odkłada się w bazie Biura Informacji Kredytowej.

„Cóż z tego, skoro poważne kredyty spłacam w terminie” myśli pan Adam. Poza tym ja jako przedsiębiorca i ja jako osoba fizyczna, to jednak dwie różne sprawy. Otóż z punktu widzenia tych, którzy pożyczają pieniądze to coraz częściej dokładnie ta sama osoba. Dane są zbierane w odrębnych zbiorach danych Biura informacji Kredytowej. Gdy jednak przychodzi do oceny wiarygodności pana Adama bank może pobierać dane ze wszystkich dostępnych źródeł.

Co więc dzieje się z historią kredytową pana Adama? Stopniowo opóźnienia odkładają się w bazie i negatywnie rzutują na jego wiarygodność.

Jak zmieni się jego scoring?

Czy znajdzie to swoje odbicie w jego scoringu? Pomimo tego, że opóźnienia dotyczą niewielkich kwot, a pan Adam pozostałe kredyty obsługuje w terminie, możemy się spodziewać, że jego scoring obniży się. Dlaczego tak się dzieje? Otóż informacje o tym jak sobie radzisz z regularną obsługą spłat, są jednymi z najważniejszych jakie są brane pod uwagę przy tworzeniu modelu socirngowego. Bardziej szczegółowo pisaliśmy o tym tutaj: 6 rzeczy które musisz wiedzieć o swojej o budowaniu swojej historii kredytowej oraz tutaj: 4 czynniki które decydują o wysokości scoringu BIK.

Jak temu zaradzić?

  1. Zwracać uwagę na wszelkie terminy jakie wynikają z zawieranych umów kredytu lub pożyczki. Umowa karty kredytowej to też umowa kredytu!
  2. Jeśli posiadasz więcej niż kilka kredytów, rozważ konsolidację i zamknięcie części z nich. Łatwiej pamiętać o 3 kredytach niż 7.
  3. Jeśli miałeś kłopot z regularną spłatą zobowiązań na jednym wybranym produkcie (tak jak pan Adam w naszym przykładzie), rozważ zamknięcie tego produktu bez wyrażania zgody na przetwarzanie historycznych danych. Masz do tego pełne prawo.

Mam nadzieję, że te informacje będą dla Ciebie pomocne. Jeśli masz konkretne pytanie dotyczące tego tematu, to możesz je zadać wykorzystując formularz „Zadaj pytanie”.

Jeśli chcesz być informowany o nowych treściach ważnych dla budowania wysokiej wiarygodności kredytowej zapisz się na Newsletter. Co tydzień otrzymasz od nas opublikowane nowości oraz użyteczne porady.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *